‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Guest Chair, Leather - Black Seat Color - Leather Seat Material - Fiber Back Material - Black Frame Color - Sled Base - 1 Each
- ''Memory foam'' in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
- Sled base allows chair to slide easily on floor or carpet.
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Sled |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Padded |
| Product Name | Pillow-Soft Guest Chair, Leather |
| Width | 23.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.8" |
| Country of Origin | United States |
| Features | Padded Back ~ Comfortable ~ Durable |
| Height | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
''Memory foam'' in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort. Sled base allows chair to slide easily on floor or carpet.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews