- Transports and stores materials safely and efficiently.
- Holds 200 lbs. per shelf.
- Rolls smoothly on four, 3" nylon casters.
- Shelves adjust with ease in 1" increments.
- Plastic shelf liners for each shelf.
<
>
Safco Wire Utility Cart - 2 Shelf - 400 lb Load Capacity - 4 Casters - 3" Caster Size - Plastic - 43.75" Width x 19.25" Depth x 41" Height - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Wire Utility Cart |
| Width | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 3" |
| Depth | 19.3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 41" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Transport and store materials safely and efficiently with wire utility cars. Each shelf holds up to 200 lbs. Shelves conveniently adjust in 1" increments. Rolls smoothly on four, 3" nylon casters. Plastic liners for each shelf help prevent contents from being damaged.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
