‹ Prev
Next ›
HON Nucleus Recharge Task Chair - Iron Ore Seat Color - Fabric Seat Material - Fog Back Color - Designer White Frame Color - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Cushioned ~ Pneumatic ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Nucleus Recharge Task Chair |
| Width | 29" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 29" |
| Height | 42.8" |
| Features | Breathable ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Long Lasting |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Nucleus has smart seating down to a science. With its deep-cushion hammock seat designed for even weight distribution, breathable four-way stretch mesh back and easily adjustable lumbar support, the Nucleus Recharge Task Chair is ideal for anyone who demands intuitive performance, all-day comfort and superior support. Streamlined profile delivers sleek style to any office or collaborative environment. Arms adjust in height and width. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, advanced synchro-tilt, tilt tension and tilt lock. Frame is Designer White.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews