‹ Prev
Next ›
HON Nucleus Task Chair KD - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Black Frame Color - Armrest - 1 Each
- Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support.
- Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease.
- Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point.
- Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height.
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Cushioned ~ Pneumatic ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel ~ Upholstered |
| Product Name | Nucleus Task Chair KD |
| Width | 29" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 29" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Breathable ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Long Lasting |
| Height | 42.8" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support. Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease. Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point. Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews