‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Executive Mid-back Swivel/Tilt Task Chair - Fabric Seat Material - Mid Back - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Padded ~ Cushioned ~ Height Adjustment ~ Pneumatic |
| Product Name | Conjure Executive Mid-back Swivel/Tilt Task Chair |
| Width | 25.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Upholstered Back ~ Comfortable ~ Mobility |
| Height | 40.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 26.4" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Conjure Swivel/Tilt Task Chair offers lumbar support and built-in ratchet back for easy back-height adjustment. Back is upholstered in breathable mesh for cradling comfort. Ergonomically designed mid-back is perfect for the natural curvature of a person's back. Included arms with polyurethane pads adjust in height and width to suit your needs. Other functions include pneumatic seat-height adjustment and 360-degree swivel. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews