‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Mid-Back Chair - Black Seat Color - Memory Foam, Polyester Seat Material - Black Back Color - Foam, Polyester Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
- "Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics.
- Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Pneumatic Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 26.3" |
| Product Name | Pillow-Soft Mid-Back Chair | Center-Tilt | Fixed Arms | Black Fabric |
| Depth | 28.8" |
| Height | 41.8" |
| Features | Center Tilt ~ Upright Locking ~ Tilt Tension ~ Soil Resistant ~ Stain Resistant ~ Reinforced ~ Reclined ~ Upholstered Back |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
"Memory foam" in seat cushion responds to body dynamics. Fiber fill in back with recess at the base to cradle the lumbar region. Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews