‹ Prev
Next ›
Lorell ErgoMesh Series Managerial Mesh Mid-Back Chair - Canyon Nugget Seat Color - Vinyl Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | ErgoMesh Series Managerial Mesh Mid-Back Chair |
| Width | 25.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 23.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Back Height Adjustment ~ Asynchronous Tilt |
| Height | 40.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Managerial mid-back chair features a mesh back for conforming comfort. Ergonomic mid-back matches the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 20-9/10" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175).
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews