Lorell Executive Antimicrobial Mid-back Chair - Vinyl Seat Material - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Executive Antimicrobial Mid-back Chair |
| Width | 19.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 18.5" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Infinite Lock ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Back Height Adjustment ~ Antimicrobial ~ Comfortable ~ Multi-task Control ~ Back Angle Adjustment |
| Height | 40.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Managerial Mid-back Chair with Antimicrobial Seat features a mesh back for conforming comfort. Ergonomic mid-back matches the natural curvature of a person's back. Thick seat cushion is upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Multifunction control adjusts seat and back angles independently with two levers for infinite locking within a fixed range. For more individualized comfort, arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 20-9/10" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175).