‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Office Stool - Fabric, Polyurethane, Molded Foam Seat Material - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Molded ~ Cushioned ~ Padded ~ 360° Swivel |
| Product Name | Conjure Office Stool |
| Width | 19.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 19.3" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Height | 53.5" |
| Features | Comfortable ~ Footrest ~ Upholstered Back ~ Breathable ~ Arm Height Adjustment ~ Reinforced ~ Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Conjure Office Stool delivers the height you need to sit comfortably at standing desks and high tables. The 21" diameter metal ring offers a convenient footrest that helps you take advantage of the 360-degree swivel. High-strength mesh upholstery covers the back for breathable, cradling comfort. Height-adjustable armrests fold away for more versatile seating. They are cushioned with soft polyurethane pads. Height-adjustable seat lets you sink into thick, polyurethane molded foam for more support throughout the workday. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews