‹ Prev
Next ›
Lorell European Design Executive Mid-back Office Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | European Design Executive Mid-back Office Chair |
| Width | 27.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.3" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 47.5" |
| Features | Comfortable ~ Tilt Tension ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Mobility |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive mid-back chair features a European-inspired design with stylish and comfortable bonded leather and black PVC poly fixed arms. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 21-1/2" , 360-degree swivel, tilt and tilt tension. 27-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped with 50mm, hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20" wide x 18-1/4" deep. Back size is 20" wide x 22" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews