‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | Big & Tall Executive High-Back Chair With Adjustable Arms |
| Width | 31.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20.2" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Comfortable ~ Padded Arm ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Upholstered Back ~ Durable ~ Reinforced ~ Pivoting Arm ~ Arm Height Adjustment |
| Height | 45.1" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive High-Back Big & Tall Chair features bonded leather upholstery on the seat and back for a professional look and your comfort. Durable construction with reinforced leather offers an enhanced weight capacity of 450 lb. Height/pivot-adjustable arms are padded with polyurethane. Arm height measures from 26" to 29-1/2" depending on chair-height adjustment. Functions of this high-back chair include adjustable seat height from 20-1/4" to 24" , 360-degree swivel, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock. Five-star, steel base with powder coating offers dual-wheel casters for easy chair movement. Seat size is 22-7/8" wide x 20-1/4" deep.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews