‹ Prev
Next ›
Lorell Executive High-Back Chair with Gun Metal Base - Black Seat Color - Leather Seat Material - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Executive High-Back Chair with Gun Metal Base |
| Width | 28.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 31.1" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Padded Armrest ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock |
| Height | 46.9" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Leather high-back chair offers bonded leather upholstery and a gunmetal finish on arms and base. Armrests are padded for comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 18-1/2" to 21-1/2" , 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. Mid-back chair also features a five-star nylon base with hooded double-wheel casters. Capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews