‹ Prev
Next ›
Lorell Big & Tall Double Cushion Executive High-Back Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Back Color - Leather Back Material - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Big & Tall Double Cushion Executive High-Back Chair |
| Width | 31.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 31.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 46.9" |
| Features | Upholstered Arm ~ Reinforced ~ Gas Lift |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive swivel chair features double-plush cushions on the extra-wide seat and back and leather upholstery for a professional look and your comfort. Durable construction with reinforced leather offers an enhanced weight capacity of 350 lb. Loop arms are upholstered in leather. Arm height measures from 27-4/5" to 30-3/5" depending on chair height adjustment. Functions of this high-back chair include a one-paddle, spring tilt mechanism and pneumatic gas lift, seat-height adjustment from 19-7/10" to 22-2/5". Five-star, 27" metal base offers 3" double-wheel casters for easy chair movement. Seat size is 22-1/5" wide x 18-1/10" deep.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews