‹ Prev
Next ›
Lorell High-Back Bonded Leather Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel |
| Product Name | High-Back Bonded Leather Chair |
| Width | 26.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.2" |
| Country of Origin | China |
| Height | 46.5" |
| Features | Durable ~ Upholstered Back ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Dual Wheel Caster |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
High-Back Bonded Leather Chair features durable, bonded leather upholstery on both the seat and back as well as a commanding style perfect for the executive. Loop, polypropylene arms are fixed for reliable support. Simple function controls include one lever for tilt lock and seat-height adjustment and a knob for tilt tension adjustment. The 360-degree swivel cylinder and the dual-wheeled casters on the nylon base let you control motion with your own movement. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews