‹ Prev
Next ›
Lorell Executive High-Back Office Chair - Brown Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Brown Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Executive High-Back Office Chair |
| Width | 28" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 31.7" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Comfortable ~ Padded Arm ~ Upholstered |
| Height | 45.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
High-back executive chair features bonded leather upholstery for a luxurious seating experience. The fixed arms feature soft padding and are upholstered in matching PVC so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment (18-1/2" to 22-1/4"), back tilt, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. 27-1/2" nylon base is equipped with 2" hooded, dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 20-5/8" wide x 19-1/4" deep. Back size is 21-1/2" wide x 24-5/8" high. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews