‹ Prev
Next ›
Lorell Horizontal Mesh High-Back Task Chair - Fabric Seat Material - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Slider ~ Pneumatic Adjustment ~ Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Horizontal Mesh High-Back Task Chair |
| Width | 25.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Synchro Tilt ~ Comfortable ~ Backrest ~ Back Tilt Adjustment ~ Gas Lift ~ Breathable |
| Height | 39" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Horizontal Mesh High-Back Task Chair with synchro-tilt mechanism is designed with comfort and ease in mind. Seat covers in different colors are sold separately so you can personalize your chair to match your decor. Synchro-tilt mechanism allows the backrest and seat to tilt in unison. Back tilts more than seat and is also tension-adjustable. Task chair also features adjustable arms, seat slider and pneumatic gas lift for easily adjustable, seat height from 18-1/2" to 21-1/2". Breathable mesh back includes horizontal bands for tighter mesh and a different look. Fabric-upholstered, cushioned seat measures 19" wide x 19" deep. Arm height adjusts from 25" to 31" high. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews