‹ Prev
Next ›
Iceberg Rough 'N Ready Folding Chair - Platinum Seat Color - Polyethylene Seat Material - Steel Frame Material - Platinum - 1 Each
- Contoured seat and back for ergonomic comfort.
- Heavy-gauge oval steel tubing with cross-brace for extreme durability.
- Chairs nest for easy storage.
- Lightweight and easy to transport.
- Non-mar feet.
- Seat pan and back resist dents, scratches and stains.
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Platinum |
| Product Name | Rough 'N Ready Folding Chair |
| Width | 18.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 5.3" |
| Height | 44.5" |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.icebergenterprises.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Ideal for indoor or outdoor use. Seat pan and back are contoured for ergonomic comfort and resist dents and scratches. Tough and extremely durable, yet lightweight and easy to transport and store. Chairs nest for simple, compact storage. Low maintenance and easily wipes clean. Seat pan and back are made with blow-molded high-density polyethylene. Heavy-gauge oval steel tubing construction provides extreme durability.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews