‹ Prev
Next ›
HON Ignition ReActiv Back Mid-back Task Chair - Black Frame Color - Mid Back - Black - Armrest - 1 Each
- Height-adjustable, back-cushion-style lumbar support.
- Tilt tension controls the rate and ease of recline.
- Pneumatic seat-height adjustability accommodates various body heights.
- Upright tilt lock secures the chair in a full upright position.
- ReActiv, low-back design—perfectly balanced support for full zonal comfort.
- Synchro-tilt mechanism with seat slider for a full range of reclining positions.
- Adjustable arms put a little extra support right where needed.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Product Color | Black |
| Product Name | Ignition ReActiv Back Mid-back Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Features | Synchro Tilt ~ Reclined |
| Height | 44.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Look good and feel even better no matter who you are, how you work and where you work with Ignition Mid-back ReActiv Back Task Chair. Ignition's ReActiv back design delivers zonal comfort to perfectly balance the right amount of support. It provides enhanced support above and beyond four-way stretch mesh. Adjustable lumbar moves up and down to increase lower back comfort and put support where you need it. To support collaboration and computing, the advanced synchro-tilt control mechanism reclines the way you like. Customize your support even more with arms that adjust in height and width. Black frame matches any aesthetic.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NPRCH300FNBK
-
Product Code: LLR62014
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BT
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR
-
Product Code: LLR68549
-
Product Code: SAF6830STBL
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BU
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1BU
-
Product Code: EUTFM408063
-
Product Code: EUT498SLAT33
-
Product Code: EUT498SLAT31
-
Product Code: EUTEHS5499
-
Product Code: NTF1460Y3A8M801
-
Product Code: NTF1460Y3A8M701
-
Product Code: NTF1460Y3A8M601
-
Product Code: NTF1460Y3A8M501
-
Product Code: NTF1460Y3A8M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M201
-
Product Code: NTF1460Y3A8M101
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y1A8M801
-
Product Code: NTF1460Y1A8M701
-
Product Code: NTF1460Y1A8M601
-
Product Code: NTF1460Y1A8M501
-
Product Code: NTF1460Y1A8M401
-
Product Code: NTF1460Y1A8M301
-
Product Code: NTF1460Y1A8M201
-
Product Code: NTF1460Y1A8M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M601
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K2A8M801
-
Product Code: NTF1460K2A8M701
-
Product Code: NTF1460K2A8M601
-
Product Code: NTF1460K2A8M501
-
Product Code: NTF1460K2A8M401
-
Product Code: NTF1460K2A8M301
-
Product Code: NTF1460K2A8M201
-
Product Code: NTF1460K2A8M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M301
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
-
Product Code: HONSVSR1ACLC19T
-
Product Code: BOP6116CCS
-
Product Code: BSXVL210MM10
-
Product Code: OSP7537A773
-
Product Code: LLR6200835
Alternative Products
Reviews
No Reviews