‹ Prev
Next ›
HON VL210 Mesh Low-Back Task Chair - Black - Mesh - 1 Each
- Reliable, affordable seating for most task needs.
- Breathable mesh cushions with two layers of padding for increased comfort.
- Waterfall seat edge reduces pressure for improved circulation.
- Five-star base with casters for easy mobility.
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Product Name | VL210 Mesh Low-Back Task Chair |
| Width | 19.8" |
| Depth | 17.8" |
| Height | 20.3" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
- Specially engineered for maximum comfort and stability.
- Rich SoftThread leatherupholstery provides a luxurious look and feel.
- Mesh backs and seats are available on select models.
- Optional functions: tilt, pneumatic seat height adjustment, tilt tension and tilt lock.
- Contactyour Medline sales representative for more information.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews