HON Solve Seating ReActiv Back Task Stool - 5-star Base - Gray - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Legs | 5 |
| Product Color | Gray |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Product Name | Solve Seating ReActiv Back Task Stool |
| Width | 29.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Adjustable Foot Ring ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster |
| Height | 53" |
| Depth | 29" |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Solve is the single seating solution that helps a variety of users achieve optimal comfort. This task stool features a breakthrough ReActiv back material designed to provide enhanced support above and beyond ilira-stretch mesh. Adjustable footring can be moved up and down to accommodate users of all heights. Synchronized seat and back provide proper balance, alignment and lumbar support, and can be adjusted with a single lever. Arms adjust from 7-1/2" to 11-1/2" in height and 17-3/8" to 20-1/8" in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment, seat-glide mechanism, 360-degree swivel, dual-action synchro tilt, tilt tension and tilt lock. 26-1/2" diameter, five-star base is equipped with 2-4/11" dual-wheeled casters for easy chair movement. Weight capacity is 300 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NPRCH300FNBK
-
Product Code: LLR62014
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BT
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR
-
Product Code: LLR68549
-
Product Code: SAF6830STBL
-
Product Code: SAF6830BMBL
-
Product Code: EUTFM408063
-
Product Code: EUT498SLAT33
-
Product Code: EUT498SLAT31
-
Product Code: EUTEHS5499
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M601
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
-
Product Code: BOPB6566GYBK
-
Product Code: BOP6116CCS
-
Product Code: BSXVL210MM10
-
Product Code: OSP7537A773
-
Product Code: LLR6200835