‹ Prev
Next ›
Lorell Conjure Mesh Task Chair - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Mesh ~ Height Adjustment ~ Lockable ~ 360° Swivel ~ Cushioned |
| Product Name | Conjure Mesh Task Chair |
| Width | 19.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 39.5" |
| Features | Padded Arm ~ Breathable ~ Back Height Adjustment ~ Arm Height Adjustment ~ Reinforced ~ Ratchet Back ~ Arm Width Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Mobility |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.6" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Conjure Mesh Task Chair caters to your comfort. High-strength breathable mesh on both the back and seat cradles your body. Arms, seat and built-in ratchet back all adjust in height for just the right positioning to take on the day. Arms also adjust in width and feature soft polyurethane pads for cushioned support. Synchronized mechanism allows seat and back to adjust at the same time and can be locked in any position. Other functions include tilt tension adjustment and 360-degree swivel. Reinforced nylon base is equipped with nylon casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NPRCH300FNBK
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BT
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR
-
Product Code: LLR68549
-
Product Code: SAF6830STBL
-
Product Code: SAF6830BMBL
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BU
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1DO
-
Product Code: EUTFM408063
-
Product Code: EUT498SLAT33
-
Product Code: EUT498SLAT31
-
Product Code: EUTEHS5499
-
Product Code: NTF1460Y3A8M801
-
Product Code: NTF1460Y3A8M701
-
Product Code: NTF1460Y3A8M601
-
Product Code: NTF1460Y3A8M501
-
Product Code: NTF1460Y3A8M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M201
-
Product Code: NTF1460Y3A8M101
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y1A8M801
-
Product Code: NTF1460Y1A8M701
-
Product Code: NTF1460Y1A8M601
-
Product Code: NTF1460Y1A8M501
-
Product Code: NTF1460Y1A8M401
-
Product Code: NTF1460Y1A8M301
-
Product Code: NTF1460Y1A8M201
-
Product Code: NTF1460Y1A8M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M601
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K2A8M801
-
Product Code: NTF1460K2A8M701
-
Product Code: NTF1460K2A8M601
-
Product Code: NTF1460K2A8M501
-
Product Code: NTF1460K2A8M401
-
Product Code: NTF1460K2A8M301
-
Product Code: NTF1460K2A8M201
-
Product Code: NTF1460K2A8M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M301
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
-
Product Code: HONSVSR1ACLC19T
-
Product Code: BOPB6566GYBK
-
Product Code: BOP6116CCS
-
Product Code: BSXVL210MM10
-
Product Code: OSP7537A773
-
Product Code: LLR6200835
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews