‹ Prev
Next ›
Lorell Blow-Mold Rectangular Table Trolley Cart - Steel - 30.25" Width x 75.88" Depth x 45.25" Height - Charcoal - For 20 Devices - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Charcoal |
| Product Name | Blow-Mold Rectangular Table Trolley Cart |
| Width | 30.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 75.9" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 45.3" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Table cart stores and transports blow-molded rectangular tables up to 96" long. Extractable vertical posts around the trolley immobilize the stacked tables. Wheels have individual brakes for sure stopping while carrying heavy loads. The sturdy steel construction features a powder-coat finish for durability. Cart holds up to 20 tables with a 60" length; 20 tables with a 72" length; or 18 tables with a 96" length.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews