HON Ignition Low-back Task Chair - Black Seat Color - Fog Back Color - Mesh Back Material - Designer White Frame Color - Low Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | 360° Swivel ~ Pneumatic Adjustment ~ Cushioned ~ Slider ~ Ergonomic |
| Product Name | Ignition Low-back Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 22" |
| Height | 40.5" |
| Features | Synchro Tilt ~ Breathable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
With stylish design, customizable control and advanced features, Ignition Low-back Task Chair with a four-way stretch mesh back delivers more than the comfort everyone wants from an office chair. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Breathable, four-way stretch mesh back in a Fog color cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Arms adjust in height and width while lumbar and cushioned fabric seat in black adjust in height to provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-3/4" to 21-1/4" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Seat measures 18-1/2" wide x 16" deep. Back size is 17-1/2" wide x 19" high. Easy-to-assemble low-back chair holds up to 300 lb. and features a Designer White frame.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NPRCH300FNBK
-
Product Code: LLR62014
-
Product Code: HONI2MRL2BC10TK
-
Product Code: HONI2MM2AMC10BT
-
Product Code: HONI2MSKY2IMTHR
-
Product Code: LLR68549
-
Product Code: SAF6830STBL
-
Product Code: SAF6830BMBL
-
Product Code: EUTFM408063
-
Product Code: EUT498SLAT33
-
Product Code: EUT498SLAT31
-
Product Code: EUTEHS5499
-
Product Code: NTF1460Y3A8M801
-
Product Code: NTF1460Y3A8M701
-
Product Code: NTF1460Y3A8M601
-
Product Code: NTF1460Y3A8M501
-
Product Code: NTF1460Y3A8M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M201
-
Product Code: NTF1460Y3A8M101
-
Product Code: NTF1460Y300M801
-
Product Code: NTF1460Y300M601
-
Product Code: NTF1460Y300M501
-
Product Code: NTF1460Y300M401
-
Product Code: NTF1460Y300M301
-
Product Code: NTF1460Y300M201
-
Product Code: NTF1460Y300M101
-
Product Code: NTF1460Y1A8M801
-
Product Code: NTF1460Y1A8M701
-
Product Code: NTF1460Y1A8M601
-
Product Code: NTF1460Y1A8M501
-
Product Code: NTF1460Y1A8M401
-
Product Code: NTF1460Y1A8M301
-
Product Code: NTF1460Y1A8M201
-
Product Code: NTF1460Y1A8M101
-
Product Code: NTF1460Y100M801
-
Product Code: NTF1460Y100M701
-
Product Code: NTF1460Y100M601
-
Product Code: NTF1460Y100M501
-
Product Code: NTF1460Y100M301
-
Product Code: NTF1460Y100M201
-
Product Code: NTF1460Y100M101
-
Product Code: NTF1460K2A8M801
-
Product Code: NTF1460K2A8M701
-
Product Code: NTF1460K2A8M601
-
Product Code: NTF1460K2A8M501
-
Product Code: NTF1460K2A8M401
-
Product Code: NTF1460K2A8M301
-
Product Code: NTF1460K2A8M201
-
Product Code: NTF1460K2A8M101
-
Product Code: NTF1460K200M801
-
Product Code: NTF1460K200M701
-
Product Code: NTF1460K200M601
-
Product Code: NTF1460K200M501
-
Product Code: NTF1460K200M401
-
Product Code: NTF1460Y3A8M301
-
Product Code: NTF1460Y300M701
-
Product Code: NTF1460Y100M401
-
Product Code: NTF1460K200M301
-
Product Code: NTF1460K200M201
-
Product Code: NTF1460K200M101
-
Product Code: HONSVSR1ACLC19T
-
Product Code: BOPB6566GYBK
-
Product Code: BOP6116CCS
-
Product Code: SAF3505BL
-
Product Code: BSXVL210MM10
-
Product Code: OSP7537A773
-
Product Code: LLR6200835
Alternative Products
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8S1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8S1BU
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Black - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8BT01
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1ON
-
9 to 5 Seating Strata 1560 Task Chair - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Latte - 1 EachProduct Code: NTF1560Y2A8B1LA
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1DO
-
Product Code: NTF1560Y2A8B1BU