‹ Prev
Next ›
Lorell Curved Modern Shell Guest Chair - Fabric Seat Material - Four-legged Base - White - Plastic - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | White |
| Assembly Required | No |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Curved Modern Shell Guest Chair |
| Width | 22" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 29.1" |
| Features | Sturdy Base |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 18.9" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
This guest chair offers a different look with this modern design and inviting, white curved plastic shell. The seat features an attached cushioned pad upholstered in fabric. Sturdy base cradles the shell and supports your visitors with four Natural Wood legs. Guest chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews